Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti


Emlak mesleki yeterlilik belgesi
sınavına girmek isteyen adaylara öncelikle emlak mesleki yeterlilik belgesi ücreti ödemeleri gerekiyor. Bunun için öncelikle Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşuna giderek başvuru işlemlerinizi başlatmanız gerekiyor. Başvuru işlemlerinizi SC Belgelendirme kuruluşundan kolaylıkla telefon ile veya online olarak da yapabilirsiniz.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?


Emlak mesleki yeterlilik başvurusu
işlemi yetkili kuruluş tarafından gönderilecek olan başvuru formunun doldurulması ve bunun yanı sıra kimlik fotokopisinin ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Ayrıca sınav ücretinin yatırıldığına dair banka işlem dekontunu da mutlaka başvuru belgelerinizin arasında bulundurmalısınız.


Emlak mesleki yeterlilik belgesi sınavları
iki aşamada yapılmaktadır. Teorik ve uygulamaları olarak yapılan sınavları başarılı bir şekilde geçen tüm adaylar emlak mesleki yeterlilik belgesi alabilmektedirler.


Tüm emlak danışmanlığı yapan kişiler, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik 6. ve 10. Maddesi gereği mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi almak durumundadırlar. Şart koşulduğu halde belge almayıp, faaliyetlerine devam eden kişiler 25 bin TL para cezası ödemek zorunda kalacaklar ve mesleklerini icra edemeyecekler.


Emlak mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmayanlara İl Ticaret Müdürlükleri yetki belgesi veremeyecektir. Yetki belgesi almayan tüm işletmelerin faaliyetleri durdurulacaktır. Belediyeler ruhsat veremeyecek ve yetki belgesi verildikten sonra ruhsat teslim edilecektir. İl Ticaret Müdürlükleri bütün denetim yetkilerine sahiptir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunda Olanlar Kimler?


Emlak Mesleki yeterlilik belgesi almak zorunda olan kişiler
şu şekildedir;


• Firma sahipleri olarak, gerçek kişi ve esnaf sanatkârlar

• Tüzel kişi veya şirketlerin temsil yetkililerinden en az bir kişi

• Şubelerin şube müdürleri

• Pazarlama ve satış personellerinin hepsi

• Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadırlar.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı Ücretleri


Mesleki yeterlilik belgesi
almak isteyen tüm emlak danışmanlığı yapan kişiler belirlenen tarihlerde yapılacak olan sınavları geçmek durumundadırlar. Sınavlar birkaç meslek alanından oluşmaktadır. Emlak mesleki yeterlilik belgesi ücretleri kapsamında Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 için; 900 TL, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 4 için ise 800 TL tutarındadır.

sc belgelendirme

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website