Emlakçılık Belgesi Ankara

Emlakçılık Belgesi Ankara

Emlakçılık Belgesi Ankara


Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile gayrimenkul sektörünü ilgilendiren önemli yeniliklere imza attı. İnşaat işçileri başta olmak üzere emlak danışmanları ve diğer birçok meslek grubu 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi yok ise 25.000 TL ceza alacak. Kısacası bundan sonra emlak danışmanları mesleki yeterlilik belgesi yok ise alım satım yapamayacak.


Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) yetki verdiği “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları” tarafından yapılan sınavları başarıyla tamamlayan kişiler Emlakçılık mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanabilirler. Emlakçılık Belgesi Ankara ve diğer şehirlerimizdeki belge vermeye yetkilendirilmiş akredite kuruluşlarıyla irtibata geçerek belgenizi alabilirsiniz.


Emlak Danışmanları Belge Sınavı


Sınav sürecinde ve belgelendirmede, emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı ulusal yeterliliklerinde belirtilen ayrıntılara göre 2 aşamalı yani teorik ve performans sınavları gerçekleştirilir. Bu her iki aşamayı ve sonrasında yapılan sınavı başarıyla geçen adaylar ise Emlak danışmalığı yapabilmek için zorunlu hale getirilen yetki belgesini almaya hak kazanır.


Teorik Sınav:
Yeterlilik belgesi teorik sınavları her birimde en az 20 sorudan oluşan seçenekli yazılı sorular sorulmaktadır. Sınavda soruların en az yüzde 70’ini doğru cevaplamanız halinde başarılı sayılmaktadır.


Performans Sınavı:
Performans yani uygulama sınavlarında ise planlamadan, organizasyona takipten ikna becerilerine kadar bakış açısınız, sorun çözümleriniz, tüm süreçlerdeki hakimiyetinize bakılır. Bu sınavdan da 70 ve üzeri alan adaylar başarılı sayılır. Her iki sınavı da 70 ve üzeri tamamlayan adaylar yeterlilik belgesine hak kazanır.


Yetki Belgesi Alınmazsa Ne Olur?


Emlakçılık mesleki yeterlilik
5 yıl süreli olarak alınıyor
ve her beş yılda bir yenilenmesi gerekmekte… Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi almayan emlakçılara ve emlak işletmelerine 4 bin liradan 25 bin liraya kadar para cezası kesilmesi gündemde.


Emlak Yetki Belgesi Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?


Sınav başvurunuz onaylandıktan sonra ilan edilen sınav tarihinde, Seviye 4 olarak tabir edilen Emlak Danışmanı ya da Seviye 5 denilen Sorumlu Emlak Danışmanı yeterlilik belgesi sınavlarına katılabilirsiniz.


Korona Virüs Sonrası Belgelendirme Sınavları Tekrar Başladı


Korona virüs nedeniyle askıya alınan Mesleki yetki belgesi sınavları 1 Haziran 2020 itibariyle tekrar başladı. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre ise Emlakçılık yetki belgesi alma son tarih 30 Ağustos 2020. Eğer gayrimenkul sektöründe alım satım işlemleri ile uğraşıyorsanız bu tarihe kadar yetki belgenizi almanız gerekiyor.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website