Emlakçılık Belgesi Fiyatları

Emlakçılık Belgesi Fiyatları

Emlakçılık Belgesi Fiyatları


Emlak ofisi açan ya da yeni bir ofis açmayı düşünen herkesin 30 Ağustos 2020 tarihi itibariyle yetki belgesi alma zorunluluğu vardır. Yetki belgesi almak için ise MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuru yapmanız ve yine bu kuruluşların düzenlediği mesleki yeterlilik yetki belgesi sınavlarına katılmanız gerekiyor.


Gerekli niteliklerin taşınıp taşınmadığı teorik ve performans olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilen sınavlarla ortaya çıkarılıyor. Her iki sınavdan da %70 puan alan herkes Emlak Danışmanı sıfatıyla iş yapabiliyor. İlan ve sözleşmelerde mesleki yeterlilik belgesi numarası kullanma şartı aranıyor. Mesleki yeterlilik belgesi numarası sınava giren adaylara MYK tarafından atanıyor. Mesleki yeterlilik belgeleri e-belge resmi adresinden doğrulanabiliyor.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınıyor?


Sorumlu Emlak danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara başvuruda bulunmak gerekir.


Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra başvuru işlemleri bitiyor. Daha sonra yetkili personelimiz sizlerle iletişime geçiyor ve sınav için gerekli olan bilgileri aktarıyor. Belgelendirme sınavının nerede ve ne zaman yapılacağı ile ilgili bilgileri, yetkili personelimizden öğrenebilirsiniz.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Bilgileri


Teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamada sınava tabi tutulacaksınız. Emlak mesleki yeterlilik belgesi sınavlarında 4 seçenekli test soruları yer alıyor. Uygulama sınavında ise mesleki bilgilere yönelik uygulamaları yapmanız isteniyor.


MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yaparak yetki belgenizi kolayca alabilirsiniz. Başvurularınızı ise Emlak danışmanı seviye 4 ve sorumlu emlak danışmanı seviye 5 olmak üzere iki farklı meslek dalında yapabilir, başvuru yaptığınız seviyeye uygun olarak düzenlenen sınava girebilirsiniz. Sınavda başarılı olduğunuz takdirde emlakçılık yetki belgesine sahip olabilirsiniz.


Ancak 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale gelecek olan yetki belgesi için acele etmeniz ve yaşadığınız bölgedeki belge vermeye yetkili bir kuruluşa hemen müracaat etmeniz gerekiyor. Aksi halde gayrimenkul alım-satım işlemi yapamayacağınız gibi çok yüksek para cezaları ile de karşılaşabilirsiniz.


Emlak Yeterlilik Belgesi Fiyatları 2020


31.08.2020 tarihinden itibaren Yeterlilik Belgesi’nin zorunlu olacağı Emlak Yeterlilik Belgesi Fiyatları da derecelendirme kuruluşlarına ve yerleşim bölgelerine göre fiyat farklılıkları göstermektedir. Örneğin; İstanbul, Ankara ve İzmir sınırları içinde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirme verilen firmalar tarafından yapılan eğitim ve yetkilendirme sınavları fiyatları yaklaşık olarak 750 – 1200 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar diğer şehirlerde faaliyette bulunan kuruluşlarda farklılık gösterebilir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website