Emlakçılık Sınavı Ne Zaman 2021

Emlakçılık Sınavı Ne Zaman 2021

Emlakçılık Sınavı Ne Zaman 2021


Bilindiği üzere emlakçılık sınavı 16 Mart 2020 tarihinde Koronavirüs tedbirleri için iptal edilmişti. Sonrasında tedbirlerin de hafiflemesi ile emlakçılık sınavları 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren tekrar yapılmaya başlandı. İptal edilen tüm sınavlar gibi emlakçılık sınavları da sınava girecek tüm vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmekte. Son yapılan resmî açıklamalar kapsamında mesleki yeterlilik belgesi sınavları birtakım tedbirler alınarak yapılacak ve tüm il ve ilçelerde bu uygulamalar devam edecek. Emlakçılık sınavı ne zaman 2021 yılı içinde hangi tarihlerde yapılacak diye merak edenleriniz var ise yazımızın devamını mutlaka inceleyiniz.


Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?


Emlakçılık belgesi nasıl alınır
sorusunun cevabına geçmeden önce şunu belirtmeliyiz ki, Ticaret Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu son genelge içeriğinde “Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik” konusunda güncel yenilikler yapıldığı açıklandı. Bu güncellemeler kapsamında, gayrimenkul alanında çalışma gerçekleştiren tüm kurum ve kuruluşlar mesleki yeterlilik belgesi almadığı takdirde hiçbir taşınmaz malı alıp satamayacak. Eğer emlak danışmanlığı yetki belgesi almayı düşünüyorsanız 31 Ağustos 2020 tarihinde belge alımları son tarih olarak belirlenmişti. Bu tarihe kadar belgelerini almayan ve hala faaliyetlerine devam eden emlakçılar ise 25 bin lira tutarında ceza ödemeye mecbur bırakılacak.


Mesleki yetki belgesi
alabilmeniz için bulunduğunuz bölgedeki ilgili kuruluşlara gidip başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. MYK’nın yetkilendirmiş olduğu belgelendirme kuruluşları aracılığıyla belgelerinizi alabilir ve sınavlarınızın ne zaman, nerede yapılacağına dair tüm soruları öğrenebilirsiniz. Yaşadığınız bölgedeki yetkili kuruluşları öğrenmek istiyorsanız, MYK resmi internet sitesinden size en yakın kurum ve kuruluşların isim ve adreslerine ulaşabilirsiniz.


Emlakçılık Sınavı Nasıl Yapılır?


MYK’nın yetkilendirdiği kurumlar belgelendirme işlemlerini başlatarak, sınava girecek adayları bu alanda teorik ve uygulamalı olarak iki kategoride sınav uygulamalarını gerçekleştirirler. Adaylar bu sınavları başarıyla bitirirlerse mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırlar. Emlak danışmanlığı seviye 4 kısmına tabii tutulan diğer bir gruba ise daha farklı bir sınav sistemi uygulanır.


Yetkili belgelendirme
kurumlarından yapmış olduğunuz başvurular olumlu yanıt alır ise, belirlenen gün ve tarihlerde emlakçılık sınavına girdikten sonra şayet başarılı olarak sınavınızı geçerseniz, yetki belgesi almaya hak kazanabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website