Gaziantep Mesleki Yeterlilik Belgesi

Gaziantep Mesleki Yeterlilik Belgesi

Gaziantep Mesleki Yeterlilik Belgesi


Gaziantep mesleki yeterlilik belgesi,
ilde faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşlarından alınabilir. Diğer mesleklerde de olduğu gibi yeterlilik belgesi alabilmek için öncelikle belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunmak gerekir.

Online ya da bizzat başvuru işlemleri, tüm belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır. Belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunabilmek için;

  • Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisi
  • Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu ve
  • Başvuru formunun imzalanmış hali

Belgelerinin tamamlanmış olması gerekir.


Gaziantep Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar


Galeri mesleki yeterlilik belgesi
, Türkiye’nin her yerinde faaliyet gösteren, belgelendirme kuruluşlarından alınabilir. Galeri mesleğinde faaliyet göstermek isteyenler için belge almak zorunlu hale gelmiştir.

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki  Yeterlilik Belgesi olarak da geçen belgede Seviye 4 ve Seviye 5 olmak üzere iki seviye mevcuttur. Seviyeler, meslekteki deneyimi ve bilgiyi ifade eder. Dolayısıyla sınavlarda da Seviye 4 ve Seviye 5’ e yönelik sorular farklı bir şekilde adayların karşısına çıkarılmaktadır.

Galeri yeterlilik belgesinde adaylar yazılı ve uygulama olmak üzere iki farklı türde sınava tabii tutulurlar.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır Gaziantep

Türkiye genelinde faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşlarından mesleki yeterlilik belgesi alınabilir.

Her belgelendirme kuruluşunun uzman olduğu bir meslek dalı vardır. Bu meslek dalında belgelendirme kuruluşları, TÜRKAK tarafından akredite edilirler.  Yani uzman oldukları tescillenir.

Zorunlu olan birimler ve seçmeli olan birimlerden adaylar sınava tabi tutulur.

Seçmeli birimlerin alınması zorunlu değildir. Ancak alındıklarında, hem zorunlu, hem de seçmeli birimlerde adayların başarılı olmaları gereklidir. Sınavlardan birinde bile adaylar başarısız olursa, sınavı tekrar etmeleri gerekir. Her adayın ücretsiz olmak üzere bir kez sınav tekrar hakkı vardır.


Emlakçılık Belgesi Sınavı Gaziantep


Yeterlilik belgesi
alınması, emlakçılık sektöründe de zorunlu hale getirilmiştir. Emlakçılık belgesi sınavı da yazılı ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilir. Mesleki yeterlilik sınavı ücreti devletin teşvikle desteklediği meslekler için geri alınabilmektedir.


Gaziantep MYK Belgesi


Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama
, MYK kurumunun sitesinden gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda sınav sonucu hakkında, belgelendirme kuruluşlarından bilgi alınabilir.

Adaylar sınava girdikten 15 gün sonra kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website