Halk Eğitim Merkezi Mesleki Yeterlilik Belgesi Verebilir Mi?

Halk Eğitim Merkezi Mesleki Yeterlilik Belgesi Verebilir Mi?

Halk Eğitim Merkezi Mesleki Yeterlilik Belgesi Verebilir Mi?


MYK kanununda yapılan son düzenlemeyle birlikte çok sayıdaki meslek grubuna mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Belge zorunluluğu getirilen mesleklerde çalışan kişiler MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumlarına başvuru yaparak belgelerini alabilirler. Ancak bazı adaylar Halk Eğitim Merkezlerinin mesleki yeterlilik belgesi verip vermediğini merak ediyor. Bugünkü yazımızda bu konuya dair detayları sizler için araştırdık.


Halk Eğitim Merkezleri’nin Görevi Nedir?


Ülkemizin 81 ilinde yer alan ve okul dışında öğretici kimliği bulunan Halk Eğitim Merkezileri kişilerin bireysel gelişimlerini sağlayan eğitim kurumlarıdır. Birçok dalda eğitim imkanları sunan Halk Eğitim Merkezleri hem meslek teknik eğitimleri hem de sosyal kültürel eğitimler gençlerin katılımına sunar. Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen kursların büyük çoğunluğu ücretsiz olarak verilmektedir. Her ilin Halk Eğitim Merkezi farklı branşlarda kurslar organize etmektedir. Bu yüzden ayrıntılı kurs bilgileri bağlı olduğunuz ildeki Halk Eğitim Merkezlerinden alınabilir.


Halk Eğitim Merkezleri MYK Belgesi Verebilir mi?


Halk Eğitim Merkezi’nde verilen Mesleki Teknik Kursları meslek kazandırma ve beceri geliştirme olarak iki farklı şekilde verilmektedir. Meslek Kazandırma Kursları, meslek edinmek isteyen ya da bu meslekte çalışan ve kendini geliştirmek isteyenler için hazırlanan programlardır ve sadece kurs belgesi verilmektedir. Beceri Geliştirme Kursları ise teknik eğitim fırsatını bulamamış ya da yarım bırakmış kişiler için tüketicilikten üreticiliğe geçiş yapmasını sağlamak bir iş yerinde çalışabilmesi ya da kendi iş yerine sahip olabilmesi amacıyla yetkinlik kazandırmak amacıyla verilmektedir. Bu kurslar da da sadece Halk Eğitim Merkezi kurs sertifikası verilerek tamamlanır.


Halk Eğitim Merkezleri Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer almaktadır. Ancak halk eğitim merkezleri başta olmak üzere çıraklık okulları, çok programlı liseler ve herhangi meslek liseleri, eğitimleri verir ancak Mesleki Yeterlilik belgesi düzenleyemez.


Kişilerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması ve sınavlara girerek hak kazanması gerekmektedir. MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvurması ve sınavda geçerli puan almasıyla belge alması sağlanmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi aynı zamanda kimlik belgesi olarak da kullanılabilmektedir.


Milli Eğitim Bakanlığı denetimindeki i halk eğitim merkezlerinden verilen mesleki teknik kurslara katılarak verilen geçici ustalık belgeleri son geçerlilik tarihinden sonra geçerliliğini yitirmiştir. Meslek liselerinden mezun olan ve diploması bulunan kişiler mesleki yeterlilik belgesinden muaf sayılmaktadır.

sc belgelendirme
2 Yorumlar
  • Savaş Sağlam
    Cevapla
    Tarih : 18:31, 07/05/2021

    Merhaba benim MYK duvarcı sertifikam var bu belgeyle çıraklık eğitim merkezine müracaat edip değiştirme şansım varmı

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website