İnşaat İşçileri için Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat İşçileri için Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat İşçileri için Mesleki Yeterlilik Belgesi


İnşaat sektöründe en fazla ihtiyaç duyulan elemanlardan biri olan inşaat işçileri, beden gücü gerektiren taşıma, kazma, sıvama, eleme gibi çok meşakkatli işi yapan kişilerdir. Bu işi yapmak isteyen bireylerin sağlık açısından herhangi bir sorunlarının olmaması ve mesleki anlamda gerekli olan bilgi ve beceriye sahip olmaları önemlidir. Ayrıca inşaat işçilerinin belirlenen iş disiplini içerisinde iş sağlığı ve güvenliği konularına da hâkim olmaları gerekir.


Daha önceki yıllarda bu işi yapmak için herhangi bir ön koşul istenmezken 2015 yılında MYK kanunda yapılan düzenlemeyle inşaat işçileri için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Artık MYK belgesi olmadan inşaat işçisi olarak çalışmak mümkün değildir. Bu nedenle MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yaparak en kısa süre içerisinde MYK belgenizi akmanız gerekmektedir. Peki, inşaat işçileri için mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır ve nereye başvuru yapmak gerekir?


İnşaat İşçisi Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alabilir?


İnşaat işçileri; kalıp, betonarme demirciliği, duvarcılık ve sıvacılık gibi işlerde de işin ustalarının gözetiminde bu işi icra eden kişilerdir. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dalları içerisinde yer alan inşaat işçiliği MYK kanununda yapılan son düzenlemeyle belge zorunluluğu getirilen mesleklerden biridir. Bu nedenle inşaat işçisi olarak çalışmak isteyen kişilerin bir an önce ilgili kuruluşlara başvuru yaparak MYK belgelerini almaları gerekmektedir. İnşaat işçisi mesleki yeterlilik belgesi almak için ise MYK tarafından sınav düzenlemeye ve yetki belgesi vermeye yetki verilmiş kuruluşlara kayıt yaptırmak ve ilgili eğitimleri aldıktan sonra sınavda başarılı olmak gerekmektedir.


Türkiye’nin hemen hemen tüm şehrinde faaliyetlerde bulunan belgelendirme kuruluşları belirli bir iş takvimi içerisinde sınav düzenlemekten ve sınavda başarılı olan adaylara belgelerini teslim etmektedir. Yaşadığınız şehirde MYK belgesi vermeye yetkili olan kuruluşların tam listesini MYK’nın resmî web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


Başvuru yaptığınız belgelendirme kuruluşu sınavda başarılı olabilmeniz için size gerekli olan ders materyallerini ulaştıracak verdikleri çevrimiçi eğitimlerle sınava daha verimli bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır. Teorik ve uygulamaları olarak iki aşamalı yapılan sınavlarda başarılı olabilmeniz için tercih ettiğiniz belgelendirme kuruluşununun size verdiği nitelikli eğitimleri çok önemlidir. Bu nedenle MYK belgesi almak için tercih edeceğiniz belgelendirme kuruluşunu iyi araştırmalı ve kararınızı ondan sonra vermelisiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website