İnşaat Isı Yalıtımcıları için Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Isı Yalıtımcıları için Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Isı Yalıtımcıları için Mesleki Yeterlilik Belgesi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından MYK kanunda yapılan son değişiklikle birlikte tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler listesi açıklanmış ve ilgili listede yer alan meslek çalışanlarının mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilirmiştir. Bu mesleklerin içerisinde yer alan mesleklerden biri olan inşaat ısı yalıtımcıları da en kısa süre içerisinde MYK’nın yetki vermiş olduğu kuruluşlara başvuru yaparak MYK belgelerini almaları gerekmektedir. Peki, MYK belgesi nedir? İnşaat ısı yalıtımcıları için mesleki yeterlilik belgesi nereden ve nasıl alınır? Biz de bugünkü yazımızda en çok araştırılan ve en çok merak edilen bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte, konuya dair edindiğimiz bilgiler.


MYK Belgesi Nedir?


MYK Belgesi
yani Mesleki Yeterlilik Belgesi, bireyin bir mesleği en iyi şekilde icra edebildiğini ve bu konuda yetkin olduğunu gösteren resmi bir belgedir.  Belgelendirme Kuruluşları tarafından ulusal yeterliliklerde tanımlanan kıstaslara göre uygulanan değerlendirmeler sonucunda verilmektedir. Söz konusu belge bireylerin liyakat usulüne uygun olarak işe alınmaları noktasında da önem arz eder. Ulusal yeterlilik sistemi, istihdamın artması, işsizliğin azalması ve ülkenin ekonomik durumuna bir hayli katkı sağlamaktadır. Vasıflı bireylerin işe alınması ile birlikte çok daha kaliteli ürün ve hizmetler ortaya çıkmasını sağlayan MYK belgesi ile hem işçiler hem de işverenler birçok avantaja sahip olmaktadır.


İnşaat Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Nereden Alınır?


İnşaat ısı yalıtımcıları için mesleki yeterlilik belgesi, belirli ölçütlere uygun olması gereken Belgelendirme Kuruluşlarından alınmalıdır. Belgelendirme ve sınav düzenleme yetkisi olan bu kuruluşlar Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belirlenmiş ve tüm kuruluşlar MYK’nın resmî web sitesinde açıklanmıştır. Yaşadığınız şehirdeki belgelendirme kuruluşlardan birine başvuru yaparak mesleki yeterlilik belgesi almak için verilen eğitimlere katılabilir ve eğitimler sonunda düzenlenen sınavlara katılarak belgenizi alabilirsiniz.


İnşaat Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


İnşaat Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik Belgesini almak isteyen bireyler, ilk olarak belge almak istedikleri mesleğin Ulusal yeterliliğinin olup olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Sonrasında ise belge alınacak kurumun Mesleki Yeterlilik Kurumu aracılığıyla yetkilendirilen bir belgelendirme kuruluşu olması en önemli etmenlerdendir. Bu aşamadan sonra bireyler bu kıstaslara uygun olan bir belgelendirme kuruluşuna başvurabilirler. Başvurmak istediğiniz kuruluşu belirlediğiniz takdirde kuruluşun başvuru formunu doldurup, belgelendirme ücretini ödedikten sonra kimliğiniz ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz kurum tarafından değerlendirilir ve gerekli şartları sağladığınız takdirde sınava girmeye hak kazanırsınız. Sınav, almak istediğiniz belgeye göre çeşitlere ayrılabilir (Yazılı test sınav, mülakat sınavı veya yazılı klasik sınav) Sınavda başarılı olmanız durumunda kurumdan belgenizi alabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website