İnşaat Ustaları İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Ustaları İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

İnşaat Ustaları İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ocak 2015 tarihi itibariyle inşaat sektöründe çalışan inşaat ustaları için sertifika lam zorunluluğu başlamıştı. Ayrıca ustalık sertifikası dışında bu meslekte çalışmaya devam edecek olan inşaat ustaları için mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu da getirilmiştir. Bu tarihten itibaren inşaat projelerinde inşaat ustası olarak çalışacak olan kişilerden mesleki yeterlilik belgesi istenmektedir.


3194 sayılı yasanın 28. Ve 42. Maddeleri uyarınca inşaat işlerinde yetki belgesiz çalışan işçilere ve belgesiz inşaat ustası çalıştıran işletmelere çeşitli cezalar uygulanmaktadır. Peki, inşaat ustaları için mesleki yeterlilik belgesi nereden ve nasıl alınır? Hangi kuruluşlar mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkilidir? İşte, en çok merak edilen bu soruların yanıtları…


İnşaat Ustaları için Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?


Yapı sektöründe çalışan inşaat ustalarının mesleklerini yapabilmeleri için ustalık belgelerinin dışında ayrıca inşaat ustası mesleki yeterlilik belgesi de almaları gerekmektedir. Tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler içerisinde ilk sıralarda yer alan inşaat işçisi ve ustaları da ilgili MYK kanununda yapılan değişiklikle mesleklerindeki bilgi, beceri ve yeterliliklerini belgelemek zorundadırlar. Bu kişiler belge başvurularını Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belgelendirme ve sınav düzenleme yetkisi verilmiş belgelendirme kuruluşlarına yapmaları gerekmektedir.


MYK, Türkiye’deki tüm belgelendirme kuruluşlarının isimlerini ve iletişim bilgilerini kendi resmî web sitesinde açıklamıştır. Bu nedenle MYK portal üzerinden ikamet ettiğiniz şehirde bulunan belgelendirme kuruluşlarının iletişim bilgilerine ulaşabilir ve bu kuruluşlardan birine başvuru yaparak yetki belgenizi alabilirsiniz.


İnşaat Ustaları için Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


İnşaat ustası mesleki yeterlilik belgesi
almak için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurunuzu online olarak ya da bizzat giderek yapabilirsiniz. Başvuru esansında hangi meslek dalı için yetki belgesi almak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Daha sonra düzenlenecek olan sınavlara daha kolay hazırlanabilmeniz için ilgili kuruluş tarafından size eğitim materyalleri iletilir. Bu ders içeriklerine çalışarak yetki belgesi sınavlarına kolayca hazırlanabilir ve sınavlarda başarıyı yakalayabilirsiniz. Ancak bu aşamada tercih edeceğiniz belgelendirme kuruluşunun da önemi büyüktür.


Size eğitim desteği veren ve sınavda başarıyı yakalayabilmeniz için her türlü desteği sunan kuruluşlardan birini tercih etmelisiniz. Çünkü mesleki yeterlilik belgesi sınavları 2 aşamalı olarak yapılır. Bu sınavlardan biri yazılı sınav diğeri ise uygulamadır. Bu aşamalarda size yol gösterecek belgelendirme kuruluşlarına başvuru yaptığınızda belgenizi en kısa süre içerisinde almanız kolaylaşır.

sc belgelendirme
2 Yorumlar
  • Taylant
    Cevapla
    Tarih : 18:27, 12/11/2020

    İnşaat ustalık belgesi almak istiyorum

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website