İnşaat Ustalık Belgesi

İnşaat Ustalık Belgesi

İnşaat Ustalık Belgesi

 

Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğuna eklenen yeni mesleklerin ardından birçok farklı sektörde alınan belgelerin nitelikleri de değişiklik göstermiştir. Yılbaşından itibaren ustalık belgesine sahip olmayan inşaat ustalarının çalışması mümkün olmayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme kapsamında, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından inşaat çalışanlarının mesleki yeterlilik belgesi alması gerekmektedir.

 

İnşaat ustalık belgesi sınav soruları ve gerekli şartların sağlanması halinde ustalık belgesi veren kurumlar tarafından belge verilmektedir. Belirlenen süreler için yeterlilik veya ustalık belgelerini alamayan kişilerin faaliyet gösterdikleri sektörde çalışmaları mümkün olmayacak. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bünyesinde faaliyet gösteren kurumlardan farklı uzmanlık alanlarına ve seviyelerine göre ustalık belgesi alınması gerekir.

 

İnşaat Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

 

İnşaat ustalık belgesi Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından resmi olarak görevlendirilmiş kurumlardan alınabilir. Ustalık ve yeterlilik belgesi hakkında bakanlık tarafından yayımlanan son tebliğe göre kurumlara başvuru yaparak, kişilerin ustalık veya yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. İnşaat ustalık belgesi için:

 

• İnşat işlerinde organizasyon ve iş sağlığı ve güvenliği,
• Genel inşaat işleri vb.

 

Konularda kişiler sınava tabi tutulmaktadır. Sözlü sınav kapsamında mesleki yeterlilikler ölçülmektedir. Belge süresi 5 yıl geçerliliğini koruyacaktır. Adayların işsizlik sigortasından yararlanıp yararlanmadığına bağlı olarak 1 veya 2 defa ücretsiz olarak sınava girme hakları bulunmaktadır. İnşaat kalıp ustalık belgesi sınav soruları ve ahşap kalıp sınavları arasında mesleki açıdan farklı detaylar sorulacaktır.

 

İnşaat Ustalık Belgesi Başvuru Belgeleri

 

İnşaat ustalık belgesi almak için yetkili kuruma başvuru yapmadan önce sizden istenen evrakı eksiksiz olarak tamamlamanız istenir. İnşaat ustalık belgesi vermekle yetkili ve görevli kurum tarafından istenen belgeler arasında:

 

• Kimlik belgesi fotokopisi,
• Başvuran tarafından imzalanmış aday başvuru formu,
• Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren belge (makbuz, dekont vb.)

 

Yer almaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi almak için belgeyi vermekle yetkili kurumun ve yayımlanan tebliğin şartlarına uygun olarak başvuruların ve sınavların yapılması gerekmektedir. Birçok farklı meslek için getirilen yeni zorunluluğun ardından, farklı meslek dallarında faaliyet gösteren vatandaşların yıl sonuna kadar belge alması zorunlu hale getirilmiştir.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
Bizim puan
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website