Lise Mezunu Olmayan Emlakçılar İçin Yetki Belgesinde Yeni Fırsat

Lise Mezunu Olmayan Emlakçılar İçin Yetki Belgesinde Yeni Fırsat

Lise Mezunu Olmayan Emlakçılar İçin Yetki Belgesinde Yeni Fırsat


Taşınmaz ticareti hakkında yayımlanan yönetmelik gereği, emlak alım satışı ile ilgilenen kişilere yetki belgesi sahibi olma zorunluğu getirilmişti. Yönetmelik aynı zamanda taşınmaz mal alım satımı ile ilgili faaliyet gösteren iş yerlerinin belli başlı koşulları yerine getirmesini ifade ederken, yetki belgesine sahip olmayı da belli başlı şartlara tabi tutmuştu.


Yetki belgesi almada en önemli şartlardan biri de şüphesiz lise mezunu olma şartıydı. Ancak 16 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan son yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldı. Son güncellenmelerin yapıldığı yönetmelikte başlıca değişiklikler şu şekilde sıralanabilir;


– Sorumlu Emlak Danışmanlarının lise mezuniyeti şartı ilköğretim seviyesine düşürüldü


– Lise mezunu olmayan emlakçılar için deneyim süresi 12 ay olarak belirlendi.


– 14 Ekim 2020 tarihi öncesine kadar açılan emlakçılar içinde lise şartı kaldırıldı.


– 31 Temmuz 2021 tarihine kadar yapılacak yetki belgesi başvuruları için 5 Haziran 2018 den önce açılışmış olmak yeterli hale geldi.


–  5 Haziran 2018 den önce alınan MEB belgelerinin geçerli olması kararlaştırıldı.


Emlak Yetki Belgesi Alımına İlköğretim Şartı


Daha önce yayımlanan yönetmeliklerde lise şartı aranan emlak yetki belgesi alımlarında, eğitim şartı ilköğretim olarak güncellendi. Yetki belgesi başvurusunda bulunulan son 5 yılki eğitim durumu önemli. Yönetmeliğe göre son 5 yıl içerisinde, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitime sahip olanlara minimum 6 ay, lise ve ilköğretim düzeyinde eğitim belgesi olanlara ise minimum 12 ay emlak danışmanı ya da sorumlu emlak danışmanlığı görevinde bulunma şartı getirildi.


14 Ekim 2020 tarihinden bu yana taşınmaz mal alım satım faaliyetleri ile ilgilenen, gelir, kurumlar vergisi kaydı ya da meslek odası kaydı bulunan gerçek kişilerin o tarihteki işletme sahibinden, tüzel kişilerde ise o tarihte işletmenin ticari faaliyetlerini yürüten yetkili kişisinde ilköğretim şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Ayrıca yapılan son düzenlemelerde, taşınmaz mal alım satım faaliyetleri ile ilgilenen işletmelerin yeterlilik belgesi başvurularında muafiyetlerden yararlanma süreleri 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldı.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website