Mersin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mersin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mersin Mesleki Yeterlilik Belgesi


Mersin mesleki yeterlilik belgesi,
Mersin ili başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden alınabilir. İnternet üzerinden belgelendirme kuruluşlarına başvurabilir, belge almak için sınav kaydı yaptırabilirsiniz.


Başvurunuz tamamlandıktan sonra, belgelendirme kuruluşları tarafından sınav kayıtlarınız gerçekleştirilir. Sınav tarihi ve yeri gibi bilgiler adaylara, başvuruda bulundukları belgelendirme kuruluşları tarafından verilir. 


Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar Mersin


Yeterlilik belgesi
veren belgelendirme kuruluşları, herhangi bir meslekte uzman olmalıdır. Mesela inşaat alanında uzman olan bir firma, TÜRKAK kurumuna başvurarak, uzmanlığını tescil ettirir. MYK kurumuna başvuru yaparak da, yetkili belgelendirme kuruluşu olabilir.


Her iki şartı taşıyan kuruluşlar artık belgelendirme kuruluşu olarak tanımlanır. Uzman oldukları alanda, sınav yapma ve sınavdaki adayları gözlemleme yetkileri vardır.


Mersin Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar


Mesleki yeterlilik belgesi
olmayan kişiler, bağlı bulundukları mesleklerde çalışamazlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belgesi olmadan çalıştığı tespit edilen adayların bağlı bulunduğu işyerlerine yaptırım uygulanır.


Belgesi olmayan her çalışan kişi için 5 bin TL idari para cezası uygulanır. Mesleki yeterlilik belgesi almamanın cezası, işveren ya da vekiline bu şekilde tatbik edilir.


Çok Tehlikeli İşlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi


Özellikle inşaat ve sanayi sektöründe son 10 yılda 11,345 kişi iş kazalarında hayatını kaybetmiştir. Bu olumsuz tablonun önüne geçmek adına meslekte iş güvenliği ve sağlığı kurallarının tavizsiz bir şekilde uygulanması kararlaştırılmıştır.


Tehlikeli meslekler
açısından belgelendirme, iş sağlığı ve güvenliği kurallarının daha çok uygulanmasını sağlamıştır. Mesleğin standart hale getirilmesi ve iş kazalarının önü


Mesleki Yeterlilik Kanunu


Çok tehlikeli meslekler
başta olmak üzere,  Türkiye’de birçok meslek dalında belgelendirme zorunlu hale gelmiştir. MYK kurumu ise Mesleki yeterlilik kanunu ile bu mesleklerde dikkat edilmesi gerekenleri belirtmiştir. Kanunda iş güvenliği ve sağlığı başta olmak üzere, meslekle ilgili tanımlar ve dikkat edilmesi gerekenler sıralanmıştır.


Kanunda Mesleki yeterlilik kurumunun görev ve yetkileri sıralanmıştır. Ayrıca sorumlulukları da açıkça bildirilmiştir. Kanunun 3. Bölümünde sınav, eğitim ve belgelendirmeye ilişkin hususlara yer verilmiştir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website