Mesleki Yeterlilik Belgesi Ankara

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ankara

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ankara


MYK kanununda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte birçok meslek dalında yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Belge zorunluluğu getirilen mesleklerde çalışan kişilerin bilgi, beceri ve niteliklerini ulusal yeterlilikler kapsamında gösteren bu belge ile kaliteli ve verimli iş gücünün oluşturulması amaçlanıyor. Ankara’da ikamet eden kişiler MYK tarafından yetkilendirilmiş akredite kuruluşlarına başvuru yaparak yetki belgelerini alabilirler. Peki, Mesleki yeterlilik belgesi Ankara ile diğer illerde nasıl alınır, şartları ve avantajları nelerdir? Konuya dair tüm merak edilen soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Ankara için Şartlar Nelerdir?


Ankara’da yaşayan ve mesleklerindeki yeterliliklerini belgelendirmek isteyen bireyler kendilerine en yakın “Yetkilendirilmiş Belge Kuruluşu”’na başvuru yapabilirler. MYK tarafından yetkilendiriliş kuruluşlar tüm Türkiye genelinde olmakla beraber büyükşehirler ilçe merkezlerinde de faaliyetlerini yürütmektedir.


Ankara’da Meslekli Yeterlilik Belgesi veren kuruluşlar TÜRKAK tarafından akredite edilerek belge ve sınav düzenlemeye yetkili olan kurumlardır. Yılın belirli dönemlerinde Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılan denetimler sonucu, ilgili kuruluşta yönetmeliğe uygunsuzluk tespit edildiğinde bu kurumların yetkilerinin bir kısmı ya da tamamı kaldırılabilmektedir. Bu nedenle bilgilerde farklılık olmaması için başvuru yapmadan önce en güncel listeyi görebilmek için MYK’nın web portalına giriş yaparak yetkilendirilmiş kuruluşları ve iletişim bilgilerini kontrol etmeniz gerekir.


MYK Web Portal Nedir?


Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler ya da sınav başvurusu yapmış ve sınava girmiş olan adaylar sınavdan başarılı ya da başarısız olup olmadıklarını MYK web portal üzerinden öğrenebilirler. Mesleki yetkilendirme Kurumu tarafından oluşturulmuş olan bu sayfa, yetki belgesi almak isteyen kişilere hizmet vermek amacıyla oluşturulmuştur. Aşağıda verdiğimiz link tıklayarak MYK web portalına giriş yapabilir, başvurunuz hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları Nelerdir?


Nitelikli ve belgeli işgücünün artırılması amacıyla uygulamaya giren ulusal yeterlilik sistemi, orta ve uzun vadede işsizliğin azaltılarak istihdamın artırılmasını hedeflemektedir. Hem kişilere hem de işverenler birçok avantaj sağlayan bu uygulama ile daha kaliteli ürün ve hizmetlerin ortaya çıkarak ülke ekonomisinin canlandırılması amaçlanmaktadır.


Ulusal yeterlilik sistemi ile bireyler sahip oldukları mesleğin niteliklerini aldıkları eğitimlerle daha iyi kavrayabilmekte ve yapılan sınavlarla mesleklerindeki yeterliliği ispatlayabilmektedir. Böylece hem kişisel hem de mesleki becerileri kuvvetlenen bireyler, kariyerlerinde de daha başarılı bir konuma gelebilmektedir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website