Mesleki Yeterlilik Belgesi Alınmazsa Ne Olur

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alınmazsa Ne Olur

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alınmazsa Ne Olur


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan son tebliğe istinaden 117 meslek dalı için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Hem işçiler hem de işverenler için birçok avantajı olan bu belge ile kalifiye personel sayısının artırılması hedeflenmektedir. MYK’nın 5544 sayılı kanunu gereği tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler dışında emlak, oto galeri gibi meslek grupları için de MYK belgesi alam zorunluluğu bulunmaktadır. Yapılan bu düzenlemeyle birlikte ilgili mesleklerde çalışan ya da çalışmayı düşünen kişiler yetki belgesi olmadan çalışamayacaktır. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişileri çalıştıran işverenler için de idari para cezaları kesilebilecektir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Zorunlu Tutuluyor?


Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları için zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi, işçiler için olduğu kadar işverenler için de birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Ulusal yeterlilikler baz alınarak verilen eğitim ve yapılan ölçme değerlendirmelerde başarılı olan kişiler meslekleriyle ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerini kolayca ispatlayabilmektedir. Böylece hem işçiler daha kolay iş bulabilmekte hem de işverenler kalifiye eleman ihtiyacını kolayca karşılayabilmektedir. Ayrıca belge başvurusundan sonra verilen eğitimler sayesinde mesleklerle ilgili daha detaylı bilgiler öğrenilebilmekte ve kişisel gelişim alanında birçok kazanım elde edilebilmektedir. Öncelikle iş sağlığı ve güvenliği açısından da son derece önemli olan bu belge sayesine hem işçiler hem de işverenler korunmuş olmaktadır.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Süreci ve Sınavlar


Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. MYK’nın yetki verdiği ve Türkiye geneli faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara MYK web sitesinden öğrenebilirsiniz. Belge başvurusu yapacağınız kuruma gerekli evrakları teslim ettiğinizde ulusal yeterlilikler uygun bir eğitim verilmektedir. Eğitimin ardından ilgili meslek dalı ile ilgili bir ölçme değerlendirme yapılacaktır. Teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacak olan sınavlardan başarılı olan kişiler ise kısa bir süre içerisinde yetki belgelerini alabilmektedir. Yapılan ilk sınavda başarısız olan kişilere ücretsiz olarak ek sınav hakkı daha tanınmaktadır. Şöyle ki; yapılan teorik ve pratik sınavın hangi aşamasında başarısız olduysanız sadece o aşamanın sınavına tekrar girmeniz yeterli olmaktadır.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website