Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimler İçin Geçerli?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimler İçin Geçerli?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kimler İçin Geçerli?


Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından kabul edilen ve ulusal yeterliliklere göre mesleki yeterliliklerini belgelendirmek isteyen herkes mesleki yeterlilik belgesi alabilir. Bu belgeyle kişiler icra ettikleri meslekteki bilgi, beceri ve yetkinliklerini ispatlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tehlikeli ve az tehlikeli meslek grupları dışında emlak ve otomotiv gibi sektörlerde çalışan meslek elemanları içinde belge zorunluluğu getirilmiştir. Peki, mesleki yeterlilik belgesi kimler için zorunlu hale getirildi ve MYK belgesi nereden alınır? Birçok meslek grubunun merak ettiği tüm detayları sizler için araştırdık.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler


Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle belge zorunluluğu getirilen sektörler şunlardır:


Emlak Sektörü:
Gayrimenkul sektöründe her türlü taşınmaz mal alım satım işlemlerini gerçekleştiren kişi ve emlak ofislerine Sorumlu emlak danışmanı ve emlak danışmanı yetki belgesi almak zorunlu hale getirilmiştir.


İnşaat Sektörü:
Yapıların inşasında çalışacak olan kalıpçı, boyacı, fayansçı, kalıpçı, duvar ustası, ısı yalıtımcısı, elektrikçi, su tesisatçısı vb. mesleklerde çalışanlarda yetki belgesi almak zorundadır.


Otomotiv Sektörü:
MYK kanununda yapılan son değişiklikle motorlu taşıt alım satımı yapan kişi ve galerilere de yetki belgesi şartı getirilmiştir. Yetki belgesi olmayan işletmelere ise idari para cezaları kesilmesi gündemde.


Ulaşım Sektörü:
Taksi şoförü ve servis aracı sürücüleri de ilgi kanun değişikliğiyle mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır.


Tekstil Sektörü:
Boyama operatörü, ön iplik operatörü, iplik bitim işleri operatörü gibi mesleklerde çalışan ya da çalışmayı düşünen kişilerde yetki belgesi almak zorundadırlar


Makine Sektörü:
Makine bakımcısı ve makine montajcısı işlerinde çalışan kişilerin de belge alma zorunluluğu vardır.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetki belgesi alma zorunluluğu olan diğer sektörleri ve meslek dallarını öğrenmek için MYK’nın resmi internet sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.


MYK Belgesi Nereden Alınır?


Mesleki yeterliliğiniz belgelemek için MYK tarafından yetki verilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapmanız gerekiyor. Türkiye genelinde faaliyetlerini sürdüren bu kuruluşlara gerekli belgelerle başvuru yaptığınızda size sınav tarihleri bildiriliyor. İlgi meslek dalına göre düzenlenen sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde mesleki yeterlilik belgenizi alabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website