MYK Belgesi Kaç Para?

MYK Belgesi Kaç Para?

MYK Belgesi Kaç Para?


Mesleki yeterlilik belgesi
, bireylerin herhangi bir meslekte ulusal yeterlilik kapsamında yetkilendirilmiş kuruluşlarda sınava girerek sahip olabilecekleri bir belgedir. Şartların yerine getirilip getirilmediği Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ölçülmektedir. Mesleğe giriş şartları kanunla düzenlenmiş olan meslekler maalesef bu kapsamın dışındadır. Yani o tarz meslekler için MYK belgesi alınamaz.


MYK belgesi sayesinde kişiler, çalıştıkları meslek hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını belgeleme şansına sahip olurlar. Eğer sizde çalıştığınız meslek hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğunuzu düşünüyor ve bunu belgelemek istiyorsanız belgelendirme kuruluşlarını ziyaret edebilirsiniz. İlgilendiğiniz meslek ile yetkilendirilmiş kurslara başvuru yaparak belge alma şansına sahip olabilirsiniz. Başvurunuz uygun bulunursa MYK tarafından değerlendirmeye tabi tutulursunuz. Eğer değerlendirme testinden başarı ile geçerseniz MYK belgesine sahip olmaya hak kazanırsınız. Peki, MYK belgesi almak için ödenecek ücret ne kadar? Konuya dair tüm açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Para?


Birçok meslek erbabının en çok merak ettiği konuların başında MYK belgesi kaç para? sorusu geliyor. Bu sorunuza şöyle cevap verebiliriz;


Mesleki yeterlilik belgesi ücretleri
, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından akredite edilir ve belgelendirme firmaları tarafından düzenlenip müşterilere sunulur. Belgelerin fiyatları genelde sabit kalmaz. Firmadan firmaya göre ya da meslekten mesleğe göre değişebilir.


Bir MYK belgesine sahip olduktan sonra zamanınızı iyi değerlendirmelisiniz çünkü belgelerin bir süresi vardır. Bu süre belgeden belgeye değişebilir fakat genelde 2 ila 5 yıl arası olur. Yani MYK belgeleri sadece belirli bir süre için geçerlidir. Süre bitince belge, aktifliğini yitirecektir. Belgenizin süresi bittiğinde birtakım işlemler ile süreyi uzatabilirsiniz. Belge süresi uzatma hakkında daha detaylı bilgi için MYK sayfasından ulusal yeterlilik duyurusunu incelemelisiniz.


MYK Belgesi Nasıl Alınır?


MYK belgesi almak isteyen kişilerin ilgili oldukları meslek için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının olması gereklidir. Bazı meslekler için maalesef belgelendirme kuruluşları bulunmamaktadır ve o tarz meslekler için MYK belgesi alınamaz fakat bu durum oldukça nadir görülür. Belge almak istediğiniz mesleğe ait ulusal yeterliliğe sahipseniz ve MYK tarafından yapılan sınavı geçmişseniz belge almaya hak kazandınız demektir. Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülmektedir.


Yapılan sınav ve değerlendirme sonrasında belge almaya hak kazanmış kişiler, kuruluş tarafından belgelendirilir
. Ulusal yeterlilik kapsamında hazırlanan teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaylar ayrıca taşınabilir cüzdan tipi Mesleki Yeterlilik Kimlik kartı alabilir. Yani aday, aynı zamanda hem Mesleki Yeterlilik Belgesi hem de Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı almaya hak kazanmaktadır. Taşınabilir kimlik kartı sayesinde belgenizi cebinizde bulundurabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website