MYK Sınav Ücreti Geri Ödeme Ne Zaman?

MYK Sınav Ücreti Geri Ödeme Ne Zaman?

MYK Sınav Ücreti Geri Ödeme Ne Zaman?


Çeşitli meslek dallarında çalışan kişiler için alma zorunluluğu getirilen mesleki yeterlilik belgesi, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilmeye devam ediyor.  Mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanan adaylar ise mesleki yeterlilik belgesi ve sınav ücretlerinin geri ödenmesi hakkındaki detayları araştırıyor. Bugünkü yazımızda MYK sınav ücreti geri ödeme ne zaman? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık.


MYK Sınav Ücreti Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?


1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilen mesleklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınav sonucu başarı elde eden adayların belge masraflarının %100’ü ve sınav ücretinin %50’si işsizlik fonu tarafından karşılanacağı açıklanmıştı. Ancak sınav ücretinin geri ödenmesinde ek bir şart bulunuyor. Bu da geri ödenecek tutarının brüt asgari ücretin yarısını geçmeyecek olmasıdır. Buna göre verilen desteklerden kişiler sadece bir defaya mahsus olacak şekilde yararlanabilecek.


Mesleki yeterlilik kursu
açmaya ve sınav düzenlemeye yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşları sınavlarda başarı elde ederek belge almaya hak kazanan kişilerden belge masrafı talep edemeyecek. Bu nedenle mesleki yeterlilik belgesi için bu kuruluşlara başvuru yapacak olan adayların konuya dair bilgileri dikkatlice incelemeleri ve ödeme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Ayrıca sınav ücretini yatırmış olan adayların teşvikten yararlanarak sınav ücretleri geri alabilmeleri için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları da kursiyerler adına teşvikten yararlanma talebi oluşturacaklardır. MYK tarafından yapılacak olan incelmelerin ardından teşvik hakkından yararlanacak olan kişilere ödenecek tutarlar belirlenecek ve kişilerin banka hesaplarına geri ödemeleri yapılacaktır.


Geri Ödememi Ne Zaman Alabilirim?


Mesleki yeterlilik belgesi
almak için sınav ücreti yatıran adayların en çok merak ettiği konulardan biri de “Geri ödememi ne zaman alabilirim?” sorusunun cevabıdır. Yaptığımız araştırmalara göre, Mesleki yeterlilik belgesi için teşvikten yararlanmak isteyen adayların başvuru yaptıkları kuruluşların teşvik taleplerin MYK’ya ilettikleri tarihi takip eden ay içerisinde banka hesaplarına ödemeleri iade edilecektir. Ödemeler ise ayın 21’ile 30’u arasında yapılacaktır. Adayların sınav ücretlerini geri alabilmeleri için verdikleri banka hesap bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmeleri önemlidir. Aksi halde geri ödemelerde gecikmeler yaşanabilmektedir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website