Okul Servis Şoförleri için Yetki Belgesi Şartı 3 Eylül’de Yürürlüğe Girecek!

Okul Servis Şoförleri için Yetki Belgesi Şartı 3 Eylül’de Yürürlüğe Girecek!

Okul Servis Şoförleri için Yetki Belgesi Şartı 3 Eylül’de Yürürlüğe Girecek!


MYK tarafından birçok meslek dalı için getirilen mesleki yeterlilik belgesi şartı okul servis şoförleri için de zorunlu hale getiriliyor. 3 Eylül 2020 tarihinden itibaren yetki belgesi almayan şoförler servis şoförü olarak görev yapamayacak. Yetki belgesini almak için girilecek olan sınavın ön şartlarında biri ise adayların psikoteknik test raporunun olması olarak açıklandı. Çok sayıda servis şoförünü ilgilendiren bu yeni düzenleme hakkında merak edilen detaylar haberimizin devamında….


Okul Servis Şoförleri için Yeni Dönem Başlıyor!


Okul servislerinde şoförlük yapan kişiler için getirilen mesleki yeterlilik belgesi şartı 3 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giriyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala yetki belgesi alan şoförlerin sadece %1 olması ise endişe uyandırıyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yetki belgesi alan şoförlerin sayısının bu kadar az olmasının kabul edilebilir olmadığını ve okul servilerinde görev yapacak olan kişilerin bu belgeyi bir an önce almaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.


İlk Düzenleme 2017 Yılında Yapılmıştı


Okul Servis Şoförleri
yönetmeliği kapsamında yapılan ilk düzenlemenin 2017 yılında yapıldığını belirten yetkililer, MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların bu tarihten itibaren yetki belgesi vermeye başladığını ifade ediyor. Yaklaşık 3 yıldır belge almak için başvuru yapan kişilerin sayısının çok düşük kaldığını söyleyen yetkililer, 3 Eylül 2020 tarihinden itibaren yetki belgesi olmadan çalışan sürücülere idari para cezalarının uygulanacağını dile getiriyor.


Okul Servis Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınacak?


Okul servis şoförü olarak görevlerine devam etmek isteyen kişilerin yaşadıkları bölgedeki MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurmaları gerekiyor. Gerekli eğitimlerin ardından iki aşamalı olarak yapılacak olan sınavda başarılı olan adaylar ise mesleki yeterlilik belgelerini alabilecek. Teorik ve uygulamalı olarak düzenlenen sınavlarda başarılı olamayan adaylara ise bir sınav hakkı daha verilecek.


Yetkili kuruluşlar tarafından yapılacak olan sınavlara girecek olan adaylarda, sürücü belgesinin yanı sıra, yetkili birimlerden alınmış psikoteknik test raporu ve TCK’nın belirli maddelerinden hüküm giymiş olmamaları da istenecek. Özellikle cinsel saldırı ve cinayet gibi suçlardan affa uğramış bile olsa hüküm giyen adaylara yetki belgesi verilmeyecek. Bu şartları taşıyan adayların 3 Eylül 2020 tarihinden sonra yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yaparak yetki belgelerini almaları gerekiyor.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website