Oto Alım Satım Yetki Belgesi Son Tarih

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Son Tarih

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Son Tarih


Sıfır araçlarda meydana gelen fiyat artışları sebebiyle, gün geçtikte daha da yaygınlaşan ikinci el araç alım satım işlemleri, pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Herkesin kolaylıkla ikinci el araç alım satışı yapabilmesiyle doğru orantılı olarak dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler bu işi fırsata çevirmeye başlamışlardır. Bu sebeple de pek çok kişi mağdur olmuştur.


Oto Alım Satım Yetki Belgesi Nedir?


İkinci el oto alım satım piyasasını daha güvenli hale getirebilmek adına yetkililer önemli adımlar atmaya başlamışlardır. Yapılan düzenlemelere göre bireysel satıcılar, bir senede 3 defadan fazla ikinci el araç alım satımı yapamamaktadır. Bu işi meslek haline getirmiş olanların ise oto alım satım yetki belgesi sahibi olması gerekmektedir. Bu doğrultuda oto alım satım yetki belgesi, ikinci el motorlu taşıtların alım satımı ticaretiyle uğraşanların ya da uğraşmak isteyenler almak zorunda olduğu bir belgedir.


Oto Alım Satım Yetki Belgesi Ne zamana Kadar Alınmalı?


İkinci el alım satım piyasasında, rekabet şartlarını iyileştirmek, alıcılar için daha güvenli bir ortam oluşturmak, işlemlerin daha kolay ve hızlı yapılmasını sağlamak amacıyla ikinci el oto alım satım işlemleri için yetki belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Yetki belgesi alma süresi en son 31 Ağustos 2020 tarihi olarak belirlenmişti. ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ 21 Haziran 2021 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanacaktır. Bu doğrultuda ikinci el oto alım satımı ticareti ile uğraşanların en geç 30 Haziran 2021 tarihine kadar iş yeri ruhsatları ile ilgili istenen şartları yerine getirmeleri ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Bilgi Sistemine girmeleri gerekmektedir.


Oto Alım Satın Yetki Belgesi Nasıl Alınır?


Oto alım satım yetki belgesi, İşyerinin bulunduğu Ticaret İl Müdürlüğü’nden alınır, yenilenir ve iptal edilir. Yetki belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu sürenin sonunda yenilenmesi gerekmektedir. Her işletme için bireyseldir, devredilemez. Yetki belgesi işletmelere görülebilecek ve okunabilecek şekilde asılmalıdır. Yetki belgesine başvuruda bulunulduktan sonra, aranan şartlar karşılanıyorsa, on gün içerisinde yetki belgesi verilir. Yetki belgesi olmaksızın yapılan ikinci el otom alım satımları tespiti halinde cezai uygulamalar mevcuttur.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website