Emlak Sektöründe Süre Uzatıldı

Emlak Sektöründe Süre Uzatıldı

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik Değişikliği Yayınlandı

 

Emlak Sektöründe Süre Uzatıldı

 

6585 sayılı kanun uyarınca, taşınmaz ticareti ile uğraşan emlak işletmesi sahiplerine yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. Yetki belgesi almayan emlak işletmesi sahipleri ise emlakçılık mesleğini yapamayacaklardı. Taşınmaz ticareti yönetmeliği, 05/06/2018 tarihinde 30442 sayıyla Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

 

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Neleri Kapsıyor?

 

Yayınlanan yönetmelik ile taşınmaz mallara ilişkin ticaretin yetkili ve ehil kişiler tarafından yapılması ve meslekte standardın sağlanması amaçlanıyor. Yönetmelikte emlak ofislerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması da zorunlu tutuluyor.

 

En az lise mezunu olmanın yanı sıra, yetkili mesleki yeterlilik kuruluşlarından da belge alınması gerekiyor.

 

Yönetmelikte mesleki yeterlilik belgesinin 2 Aralık 2019 tarihine kadar alınması gerekiyordu. Yapılan değişiklik ile birlikte bu süre biraz daha uzatıldı.

 

Değişiklik yapılmadan önceki haliyle yönetmelikte, belge almadan faaliyetlerini yürütmeye çalışan kişilere, 4 bin TL para cezası verilecek. Ayrıca emlak ofisinde kaydı bulunmayan danışman statüsündeki kişiler de, emlak alım satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştiremeyecek.

 

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Değişikliği

 

30442 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğin 1. Maddesinin birinci fıkrasında değişiklik yapıldı. Değişiklikte “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını on sekiz ay içinde” ile ifade edilen ibare, “31/08/2020 tarihine kadar durumlarını” şeklinde değiştirildi.

 

Yani 2020 yılı Ağustos ayında yeterlilik belgesi almayanlar, emlak sektöründe yer alamayacak.

 

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Değişmeden önceki Emlak yönetmeliği 2019 Aralık tarihine kadar, emlak alım satım ve kiralama işi ile uğraşanların mesleki yeterlilik belgesi almasını öngörüyordu. Yönetmeliğin değişen 1. Maddesinde ise bu süre, 2020 Ağustos ayına kadar uzatıldı.

 

Taşınmaz ticareti yetki belgesi başvurusu, MYK kurumunun yetkilendirildiği kuruluşlara yapılabiliyor.

 

MYK tarafından yetkilendirilen SC belgelendirme kuruluşuna online başvuru yaparak, taşınmaz ticareti mesleki yeterlilik belgenizi zaman kaybetmeden alabilirsiniz. Online başvuru linkini ziyaret ederek, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

 

Sınav ve belge ile ilgili bilgiler, tarafımızdan adaylara ayrıntılı olarak verilecektir.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website