Kuyumcularda Yetki Belgesi Zorunluluğu Dönemi Başlıyor

Kuyumcularda Yetki Belgesi Bulundurma Zorunluluğu Dönemi Başlıyor

Kuyumcularda Yetki Belgesi Zorunluluğu Dönemi Başlıyor

Kuyumcularda Yetki Belgesi Zorunluluğu Dönemi Başlıyor

 

 Ticaret Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, yeni dönemde kuyum ticaretine devam edebilmek için tacirler, esnaflar ve sanatkârlar kendi işletmesi adına yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Kuyumcularda yetki belgesi zorunluluğu dönemi başlıyor.

 

İşte haberin detayı; Bakan ‘’ Yeni Dönemde kuyum ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılacak’ şeklinde açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmî Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe girdi.

 

Aynı yönetmelikte 19.03.2022 tarihinde yapılan değişiklik ile birlikte yetki belgesi alabilmek için mesleki yeterlilik belgesinin de zorunlu olarak alınması gerekmektedir. Yetki belgesini almış olanlar ise 31.12.2022 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesini ibraz etmek zorunda. Aksi takdirde yetki belgeleri iptal edilecektir.

 

Kuyumcu Yetki Belgesi Başvuru Şartları

 

  • Meslek odasına kayıtlı olmak
  • Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmaması
  • Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin olması
  • Ustalık belgesi sahibi veya Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak
  • Yetki belgesi almak isteyenlerden ustalık belgesi olma şartı aranmaktadır. Kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam zamanlı çalışan personellerden en az 1 kişide ustalık belgesi veya Mesleki Yeterlilik Belgesi bulundurulmalıdır.

 

Kuyumcu yetki belgesiyle ilgili yönetmelik sonrası şartları yerine getirmeyen kuyumcularda imitasyon ürünler kuyumcu işletmelerinde bulundurması ve satışı yasaklanacaktır.

Kuyumcu ve kuyumcu işletmelerinde Akik, Opal, kuvars gibi yarı kıymetli taşlar ve tespih, süs eşyasının perakende satışı, onarım ve bakımı ile perakende saat satışı, bakım ve onarımını kuyumcular yapabilecekler.

Yönetmelik şartlarına aykırı davranan kuyum işletmelerinin yetki belgesi iptal edilecektir.

 

Kuyum Ticareti Yetki Belgesi Nereden Alınacak

 

Ticaret Bakanı; ‘Düzenlemeyle kuyumculuk faaliyetlerinde hizmet kalitesinin arttırılması, haksız rekabetin ortadan kaldırılması ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz’ şeklinde açıklamada bulundu.

 

Ticaret Bakanı, kuyum ticareti yapan işletmelerin bulunduğu bölgede Ticaret Bakanlığı il Müdürlüğü tarafından verileceğini söyledi. Yetki Belgesi, kuyum ticareti bilgi sistemi üzerinden kişilere verilecektir.

 

 

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website