Kuyumcu Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Başladı

Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu Nereden Yapılabilir

Kuyumcu Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Başladı

Kuyumcu Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuruları Başladı

 

Kuyumcu ticareti yapanlar ve bu işe yeni başlayacak olanlar için zorunlu belge olan kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesi başvuruları başladı.

 

Sizlerin de bildiği gibi kuyumcu ticareti yapanların ticaret hayatlarına devam edebilmeleri için 2022 yılının itibaren kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale getirilmiştir.

 

Kuyumcu Ticareti Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte kuyum ticareti yapanların mutlaka mesleki yeterlilik belgesi de almaları gerekmektedir.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre esnafların, zanaatkârların kendi işletmeleri adına yetki belgesi alma zorunlulukları bulunmaktadır. Yetki belgesi almalarının koşulu ise kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesinin alınmış olmasıdır.

 

Kuyumcu ticareti yapanlar 2022 yılının Haziran ayından itibaren mutlaka mesleki yeterlilik belgesi almaları gerekmektedir. Kuyumcu yetki belgesi alan işletmeler eğer kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesini almazlarsa yetki belgeleri iptal edilecektir.

 

Kuyumcu ve kuyumcu işletmelerinin ticaretlerine devam edebilmeleri için ustalık belgesi almalarına gerek kalmadan sadece kuyumcu mesleki yeterlilik belgesini almaları yeterli olacaktır.

 

Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

 

Mesleki yeterlilik belgesi e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Çalışma hayatında ehliyet kadar önemli olan mesleki yeterlilik belgesi Türkçe, İngilizce olmak üzere 6 farklı dile çevrilebilmektedir. Aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesi Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerliliğe sahiptir.

 

Kuyum Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu Nereden Yapılabilir

 

Kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesi başvurularınızı SC belgelendirme internet adresinden online başvuru formunu doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

 

Kuyumcu Ticareti Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Sınav Gerekli midir?

 

Kuyumcu ticareti için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi başvuru formunu eksiksiz doldurduktan ve online ödeme gerçekleştikten sonra SC Belgelendirme uzmanları tarafından sınav hakkında bilgilendirileceksiniz. 

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş SC belgelendirme aracılığıyla kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için 2 saatlik bir sınava tabi tutulacaksınız.

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınavı iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir.  Adaylar birinci aşamada çoktan seçmeli ( şıklı) sorulardan oluşan sınava katılmaktadır.  Birinci aşama sınavı yaklaşık 1 saat sürmektedir.

 

Adaylar ikinci aşamada ise uygulamalı sınava katılmaktadırlar. Uygulamalı sınavda adayların kuyumculuk bilgisi ve müşteri ilişkileri ve becerileri ölçülmektedir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınavında başarılı olan adaylara kuyumcu ticareti mesleki yeterlilik belgesi verilmektedir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi almanın doğru adresi olan SC Belgelendirme web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilir ve her türlü görüş/ öneri veya sorunlarınızı bizlere (0850 305 46 650216 575 75 17 ) iletebilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website