MYK Belgesi İçin Destek Kapsamındaki Meslekler

MYK Belgesi İçin Destek Kapsamındaki Meslekler

MYK Belgesi İçin Destek Kapsamındaki Meslekler


Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma usul ve esaslarında belirttiği şekillerde çalışanlarla, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların MYK tarafından düzenlenen sınavlara girerek mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu nedenle belirlenen meslek gruplarında çalışanların yılın belirli dönemlerinde açılan bu sınavlara girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Peki, MYK belgesi için destek kapsamındaki meslekler hangileridir ve hangi meslekler için MYK belgesi zorunlu hale getirilmiştir?


MYK Belgesi için Teşvikten Nasıl Yararlanılır?


13 Şubat 2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanun kapsamında bazı meslek dalları teşvikten yararlanabilmekte ve belge ücretleri işsizlik fonundan karşılanabilmektedir. Belge teşvikinden yararlanabilmeniz için öncelikle MYK tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluşa başvuru yaparken teşvikten yararlanmak istediğinizi belirtmeniz ve başvuru formuna IBAN numaranızı mutlaka yazmalısınız. İlk etapta sınav başvurusu yaptığınız kuruma ödeme yapmanız gerekmektedir. Daha sonra belge teşvikinden yararlanmaya hak kazandığınızda verdiğiniz hesap numarasına ödemiş olduğunuz belge ücreti geri iade edilmektedir.


MYK Belgesi Hangi Meslekler için Zorunludur?


Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar bu meslek dalındaki yeterliliklerini göstermek adına bu belgeyi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Meslek dalında eğitim görmemiş fakat kendi uzmanlığını almış olanlardan bu belge mutlaka istenmektedir. Hem işçi hem de işveren açısından önem arz etmektedir.


Mesleki Yeterlilik Kurumu
’nun web sitesinde belirtilen ve zorunlu olan meslekler listelenmiştir. Bu listede genel iş kolu dışında alt iş kolları da sınıflandırılmıştır. Örneğin, metal işleri ile uğraşan çalışanlardan kaynakçı grubuna girenler, elektrik-elektronik grubunda asansör bakım ve tekniği ile uğraşanlar, aynı zamanda elektrik panosu işleri ile uğraşanlar gibi meslek elemanları için zorunlu hale getirilmiştir. Son yayınlanan tebliğ ile 226 meslek grubunda almaları zorunlu hale getirilmiştir. Tüm meslekleri öğrenmek için www.myk.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.


Hangi Meslekler Muaf Tutulmaktadır?


Belirtilen meslek gruplarında çalışıp, bu konuda en az bir meslek lisesi ya da ön lisans programlarından mezun olanlar bu belgeden muaf sayılmaktadırlar. Diplomaları bu konuda yetkinlik sağlamaktadır. Bunlar dışında kalan ve herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen iş kollarında çalışan işçiler için belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Her meslek grubu bu belgeyi almalı şeklinde bir kanun bulunmamaktadır.


İşverenler de eğer bu gruplardan oluşan bir iş kolu sahibiyse mutlaka bu belgenin alınmasını sağlamalıdır. İşe giriş esnasında istemeli ve mevcutta olan personeline de aldırmalıdır. Bu belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılmamalıdır. Hem iş sağlığı güvenliği hem de işverenin yetkisi açısından önemli bir yere sahip olmaktadır.

sc belgelendirme

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website