AB Hibe Desteği ile Kuyumcu (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesini Kimler Almalıdır

AB Hibe Desteği ile Kuyumcu (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

AB Hibe Desteği ile Kuyumcu (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

2021 yılında çıkan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik ile birlikte kuyumculuk ticareti yapan işletmelerin ticaretlerine devam edebilmeleri için yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu değişiklikle birlikte işletmeler 30 Haziran 2022 tarihine kadar yetki belgesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. AB Hibe Desteği ile Kuyumcu (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi kolayca alınabilmektedir.

 

Aynı yönetmelikle birlikte 19.03.2022 tarihinden itibaren beraber yetki belgesi alabilmek için zorunlu tutulan belgelerden biri de mesleki yeterlilik belgesidir.

Kuyumcular ve kuyum işletmecileri, mesleki yeterlilik belgesi olması şartıyla ustalık belgesine gerek kalmadan yetki belgesi alabilirler. Yani kuyumcu yetki belgesi için mesleki yeterlilik belgesinin de olması gerekmektedir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesini Kimler Almalıdır

 

Yayınlanan yönetmelikten sonra kuyum ticaretinde değişiklik yapıldı. Buna göre kuyumcu ve kuyum işletmelerinde tam zamanlı çalışan elemanların en az 1 kişide mesleki yeterlilik belgesi bulundurma zorunluluğu vardır.

 

Mesleki yeterlilik belgesi olmadan yetki belgesi almış kuruluşlar da 31.12.2022 tarihine kadar, mesleki yeterlilik belgesini almaları gerekmektedir. Aksi halde kuyumcu işletmelerin yetki belgeleri iptal olacaktır.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

  • E-Devlette kayıtlı belgedir.
  • Avrup Birliği fonu ile ücretsiz alınabilir.
  • Türkçe, İngilizce ve 6 yabancı dilde basılabilir.
  • Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.
  • Çalışma hayatında ehliyet niteliğindedir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Kolay Mıdır

 

Ustalık belgesi sınavlarına girebilmek için adayların; 5 yıl sektörde çalışmış olması ve kalfalık belgesine sahip olması gerekirken, mesleki yeterlilik belgesi kısa sürede alınabilmektedir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi yaklaşık 2 saat süren sınav ile kolaylıkla alınabilmektedir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Sınav Nasıl Yapılmaktadır

 

Mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için adayların sınava girmesi gerekmektedir. Belge sahibi olmak için yapılan sınav sınav iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi sınavının birinci aşamasında yaklaşık 1 saat süren çoktan seçmeli (şıklı) sınav yapılmaktadır.

 

Birinci sınav aşaması tamamlandıktan sonra her aday tek tek alınarak kuyumculuk alım-satım faaliyetleri üzerine uygulamalı bir sınav yapılmaktadır.

Mesleki yeterlilik belgesi uygulama sınavında adayların; kuyumculuk bilgisi, müşteriye sunulan hizmet becerileri değerlendirilmektedir.

Yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan adaylara mesleki yeterlilik sertifikası verilmektedir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Ücreti Nedir

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınav ücreti Avrupa Birliği fonu hibe desteği ile karşılanmaktadır.

Adaylar SC Belgelendirme aracılığı ile mesleki yeterlilik belgesi başvurusunda bulunabilir ve adaylar kolaylıkla belge sahibi olabilirler.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alabiliriz

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi nereden alınabilir şeklinde kuyumcu ve kuyum işletmeleri tarafından merak edilen bir soru haline geldi.

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş SC Belgelendirme aracılığı ile online veya bizzat başvurarak çok kısa bir zamanda belge sahibi olabilirler.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Süreci

 

Mesleki yeterlilik belgesi sınavına başvurmak isteyen adaylar online başvuru formunu yönlendirmeler doğrultusunda bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvuru işlemini tamamlayabilirler.

Başvuru işleminden sonra girilen bilgiler doğrultusunda değerlendirilip bilgiler onaylandıktan sonra kaydınız gerçekleşecektir. Bilgilerinizin doğruluğundan lütfen emin olunuz. Form doldurma işleminde zorunlu alanların boş bırakılması durumunda kayıt işlemi tamamlanamayacaktır.

 

Başvuru işleminin eksiksiz tamamlanabilmesi için kimlik belgenizin iki yüzünün fotoğrafını çekip whatsapp destek hattımıza (0216 575 75 71) göndermenizle birlikte başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

 

Başvuru işleminiz gerçekleştikten sonra SC Belgelendirme yetkilisi sizi arayarak sınav planlamanızı gerçekleştirecektir.

Merak ettiğiniz takılan sorular ve önerileriniz için bize SC Belgelendirme müşteri hizmetleri (0850 305 46 65) veya whatsap destek hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website