Artık Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak!

Artık Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak!

Artık Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Emlakçılık Yapamayacak!


31 Ağustos 2020 tarihine kadar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan emlakçılık yapamayacak ve ofis açamayacak. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren emlak ofislerinin sahiplerini ve çalışanlarını ilgilendiren bu kararın detayları haberimizin devamında.


MYK Belgesi olmayan Emlakçılık Faaliyetlerinde Bulunamayacak!


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan düzenlemeler gereği birçok meslek dalının yürütülebilmesi için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Daha çok tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarını ilgilendiren bu düzenleme içerisinde yer almayan emlakçılık mesleği için 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunlu hale gelmiştir.


İlgili yönetmelik uyarınca emlak ticareti yapan çalışanların en az seviye 4, firma sahiplerinin ise seviye 5 olarak kabul edilen Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca yine aynı yönetmelikte emlak ofisinde emlak pazarlama ve satışını yapan seviye 4 olarak kabul edilen personelin de ulusal yeterlilik standartlarında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.


Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihine kadar söz konusu kişilerin bu belgeyi almaları gerekmektedir. Aksi halde bu tarihten itibaren İl Ticaret Müdürlükleri tarafından mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere “Yetki Belgesi” verilmeyecektir. Dolayısıyla emlak ofislerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için MYK’nın yetkilendirdiği kuruluşlara başvuruda bulunarak belgelerini almaları zorunlu hale gelmiştir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi İstisnaları


Taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarda lise ve üniversite mezunu olan kişiler yani üniversitelerin Emlak Yönetimi bölümlerinden mezun ya da öğrencisi olan kişiler Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunda değillerdir. Ancak bu mesleğe yeni başlayanlar ve 5 Haziran’dan sonra emlak ofisi açan kişiler için ilgili yönetmeliğin gerekliliklerini yerine getirmeleri kanunen zorunlu hale getirilmiştir. Böylece emlakçılık mesleği için gerekli olan bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olan kişilerin bu mesleği yürüteceği ve merdiven altı denilen emlak ofislerinin de MYK belgesi ile önüne geçilebileceği amaçlanmakta. Emlakçılık sektörüne yeni bir soluk ve yeni bir prestij getirecek uygulama ile taşınmaz ticaretinin kalitesinin artacağı ve daha verimli bir iş planının oluşacağı öngörülüyor.

sc belgelendirme
2 Yorumlar
 • Nail Dogan
  Cevapla
  Tarih : 14:58, 01/09/2020

  Merhaba
  Yetki ve Yeterlilik belgesi olmayan ofisler ne olacak.
  Teşekkürler.

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website