Emlakçılar Mesleki Yeterlilik Belgesi Almazsa Ne olur?

Emlakçılar Mesleki Yeterlilik Belgesi Almazsa Ne olur?

Emlakçılar Mesleki Yeterlilik Belgesi Almazsa Ne olur?


14 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe göre Mesleki Yeterlilik ve Yetki belgesi olmayan bundan sonra emlakjet, sahibinden.com, hürriyet emlak, zingat gibi emlak portal’lerinde ilan yayınlayamayacak. Bu tür emlak ilanlarının yayınlandığı internet portal’leri yetki belgesi olmayanlara izin vermeyecek. Bundan sonra mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgeniz yoksa işinizi yapmanız neredeyse imkansız hale gelecek.


Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlak danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayana İnternet Yasağı Geldi


Sorumlu emlak danışmanı ve emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi olmayan ve ofisinin yetki belgesi olmayan emlakçılar artık internette ilan veremeyecek. Ayrıca verilecek ilanlarda müşteriyi yanıltıcı ve yalan bilgi verdiklerinde haklarında kanuni işlem başlatılabilecek.


Alışveriş Merkezleri Yönetimindekiler Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak Zorunda Mı?


14 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan taşınmaz ticareti hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikte, alışveriş merkezi yönetimi ile iştigal eden gerçek veya tüzel kişilerin, yönetiminden sorumlu olduğu alışveriş merkezlerindeki iş yerlerinin kiralanmasına aracılık hizmetleri bu yönetmelik kapsamı dışında bırakılmıştır.


Emlak Yetki Belgesi Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?


Milli eğitim bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz (100) saatlik eğitimde başarılı olması,


Yetki belgesi başvurusunun yapıldığı tarihten önceki son beş (5) yıl içinde orta öğretim mezunlarının en az on iki (12) ay; ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunlarının ise en az altı (6) ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması gerekir.


Kimlerin Mesleki yeterlilik Belgesi Almasına Gerek Yoktur?


Sorumlu emlak danışmanlarının, yükseköğretim kurumlarının; emlak danışmanlarının ise ortaöğretim veyaz yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili aalanlarından ya da bunların denkliği kabul edilen yurt dışındak öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi almalarına gerek yoktur.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


5 Haziran 2018 tarihinde Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeli Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlgi genelge kapsamında gayrimenkul sektöründe her türlü alım ve satım işlemlerinin yürütülebilmesi için yetki belgesi zorunluluğu getirilmiştir. MYK tarafından yetkilendirilmiş belge kuruluşları tarafından verilmeye başlanan Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi ile emlakçılık faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi için Gerekli Olan Evraklar


Gayrimenkul sektöründe her tülü taşınmaz mal alım satımı yapabilmek için zorunlu hale getirilen emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuru evrakları şunlardır:


• T.C Nüfus cüzdanı fotokopisi (Yabancı uyruklu vatandaşlar için pasaport fotokopisi)

• Başvuru yapan kişi tarafından imzalanmış başvuru formunun orijinal nüshası

• Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu.

sc belgelendirme
1 Yorum

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website