Sınav ve Belge Teşviki Uzatıldı mı?

Sınav ve Belge Teşviki Uzatıldı mı?

Sınav ve Belge Teşviki Uzatıldı mı?


Mesleki Yeterlilik Belgesi
(MYK) zorunluluğu olan mesleklere ilişkin sınav ve belge teşviklerinin uzatılıp uzatılmadığı hakkındaki detaylar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Biz de bugünkü yazımızda sınav ve belge teşviği hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri MYK sınav ve belge teşvikinin uzatılma tarihine ilişkin detayları araştırdık.


Sınav ve Belge Teşviki Detayları


Öncelikle belirtmeliyiz ki 26 Mart 2020 tarihli, 31080 mükerrer sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanarak uygulanmaya başlanan kanun düzenlemesi kapsamında, MYK belgesi zorunluluğu olan mesleklerde sınav ve belge ücretlerinin ödenmesine ilişkin yeni bir karar alınmıştır. Bu karar dahilinde, sınav ve belge ücretlerinin işsizlik sigortası fonu tarafından karşılanması için teşvik süresinin 2 yıl daha uzatılmasına karar verilmiştir.


Yapılan bu ek düzenlemeyle kanunun 16. Maddesi de şu şekilde değiştirilmiştir: 25 Ağustos 1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Kanunu’nun ek 3. Maddesinin 1. Fıkrasında yer alan 31 Aralık 2019 tarihli ibaresi 31 Aralık 2021 olarak tekrar güncellenmiştir.


Düzenlenen kanunun 52. Maddesine göre 16. Maddenin 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe girdiği açıklanmıştır. Buna göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren MYK belgesi almaya hak kazanan kişiler, eğer ücretlerini ödemişlerse bu teşvikten yararlanacak ve sınav ve belge ücretlerini geri alabileceklerdir.


Sınav ve Belge Teşvikine Nasıl Başvuru Yapılır?


Mesleki Yeterlilik Belgesi olma zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin sınav ve teşvik bilgilerine ve kurumun verdiği diğer teşvik listelerinin detaylarına MYK’nın resmî web portalından ulaşabilir, gerekli başvuru adımlarını güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Teşvik başvurusunda bulunurken sisteme yüklenmesi gereken evrak ve dokümanlar başvuru türüne göre değişiklik gösterebilir.


Bu nedenle MYK Web portalının ilgili bölümünde yer alan bilgiler incelenmeli ve gerekli olan tüm belgeler eksiksiz olarak sisteme girilmelidir. İstenen evraklarda eksiklik ya da uygunsuzluk tespit edilmesi halinde başvurunuzun askıya alınacağını ve kabul edilmeyeceğini bilmeniz gerekir. MYK Belgesine sahip olan bireyler nitelikli ve belgeli işgücünü oluşturdukları için birçok kamu ve özel şirketlerde kolaylıkla istihdam edilebilmekte ve bu belgeye sahip olan meslek sahiplerinin sayısının artırılması hedeflenmektedir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website