Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi

Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?


Oto mesleki yeterlilik belgesi
; galerici mesleki yeterlilik belgesinin bir diğer adıdır. Seviye 4 ve Seviye 5 olmak üzere iki farklı meslek baz alınarak belgelendirme işlemi yapılır.


Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?


Oto alım satım mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır
sorusunun cevabı, belgelendirme kuruluşlarıdır. Belgelendirme kuruluşları, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen ve TÜRKAK kurumu tarafından akredite edilen belge verme kuruluşlarıdır.


Galeri Yeterlilik Belgesi Sınav Soruları

Geçmiş dönemlere ait galeri yeterlilik belgesi sınav soruları incelenerek, sınavda çıkan sorular hakkında fikir edinilebilir.

Yalnızca teorik konulara ait sınav sorularının çalışılması yeterli olacaktır. Uygulama sınavı, mesleki bilgilere yönelik olarak yapılmaktadır. Yani sınava giren adayın mesleki bilgisi yeterliyse, uygulama sınavında da başarılı olacaktır.


Galeri Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartları


Galeri mesleki yeterlilik belgesi şartları
, ilgili yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Herhangi bir eğitim şartı yoktur. Tek şart sınava girecek olan adayın 16 yaşından gün almış olması ya da büyük olmasıdır.


Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5

Galerici mesleğine yönelik olarak motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu Seviye 5 düzeyinde meslekten adaylar belge alırlar. Seviye 5 meslekteki bilgi ve beceri seviyesini temsil eder. Yani seviye 5 düzeyinde sınava giren adayla, seviye 4 düzeyinde sınava giren aday, bilgi ve beceri yönünden farklıdır.


Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4


Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı seviye 4
, galericilik mesleğinin başka bir koluna işaret eder. Danışmanlık belgesi alan adaylar, meslekte ikinci el oto alım satım işlemlerini gerçekleştirirler.

Belge alabilmek için öncelikle, belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunmak gerekir. Daha sonra adaylar sınavlara girerler. Sınav süreleri soru başına ortalama 2 dakikadır. Soru sayısına göre sınav süresi değişir. Sınavlar, iki türde gerçekleştirilir. Adaylar hem yazılı, hem de uygulama sınavlarına katılmak zorundadır.

sc belgelendirme
5 Yorumlar

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website